Umów wizytę

Twoje zdrowie. Nasza pasja. Tel. 696 670 849

Medycyna Ortopedyczna wg. Cyriax'a

Medycyna Ortopedyczna wg. Cyriax`a skupia się na diagnozie oraz zachowawczym leczeniu uszkodzeń tkanek miękkich narządu ruchu.

Medycyna Ortopedyczna, której twórcą jest lekarz Dr J.H. Cyriax, opiera się na dwóch głównych elementach:

  1. Najważniejsze to postawienie precyzyjnej diagnozy. Osiągniemy to jedynie po przeprowadzeniu dokładnego badania pacjenta składającego się z: szczegółowego wywiadu, funkcjonalnego oraz klinicznego badania i jeżeli to konieczne, palpacji. Zastosowanie miejscowej diagnostycznej infiltracji z użyciem roztworu prokainy, może być również przydatne w celu zróżnicowania diagnozy.
  2. Musimy sobie zadać podstawowe pytania: czy postawiona diagnoza jest zawsze wiarygodna czy też jest to nasze "pobożne życzenie"? czy sposób w jaki doszliśmy do postawienia diagnozy jest wiarygodny (czy możemy mu ufać)? czy zadawane przez nas pytania są istotne? czy testy, które stosujemy są tak obiektywne, jak to tylko możliwe? czy nasze testy charakteryzują się dostatecznie wysoką specyficznością?
  3. Jeżeli chodzi o diagnozowanie uszkodzeń tkanek miękkich narządu ruchu, Medycyna Ortopedyczna wg. Cyriax`a jest niezwykle ważną metodą, która umożliwia nam postawienie trafnej oraz obiektywnej diagnozy. Metoda ta jest zgodna z podejściem stosowanym w metodzie McKenziego oraz z technikami stosowanym w metodach Maitland`a, Kaltenborn`a i Mulligan`a.
  4. Po postawieniu właściwej diagnozy musimy zastanowić się następnie nad zastosowaniem, jak najbardziej możliwie skutecznej, terapii. Musimy pomyśleć, jakie by było najlepsze leczenie dla pacjenta (dostosowane do osobowości, wieku pacjenta, typie, okresie trwania oraz lokalizacji uszkodzenia).

W Metodzie Cyriax`a mamy kilka różnych sposobów leczenia do zaproponowania: głęboki masaż poprzeczny, manipulacje, mobilizacje, trakcje, infiltracje oraz iniekcje. Powyższe leczenie z łatwością połączymy z autoterapią oraz ćwiczeniami samodzielnie stosowanymi przez pacjenta w domu.